Sapnai pagal Budizmą

 

Visi sąlygoti patyrimai gali būti palyginti su sapnais. Išorinis juslėmis patiriamas pasaulis, kuris atrodo toks tikras ir tvirtas, yra sudarytas iš smulkiausių dalelių, kurios gali būti dalijamos į dar smulkesnes, kol visiškai išnyksta. Šiuo sapnu nuolat dalijamės su kitais, jis apima mūsų kūną, kalbą bei protą. Tai, ką patiriame naktį yra tik protą apimantis asmeninis sapnas.

Buda išorinį ir vidinį pasaulius lygino su sapnais todėl, kad juose nėra nieko pastovaus. Visi protiniai ir fiziniai reiškiniai atsiranda, keičiasi ir vėl išnyksta. Nuotaika, išsilavinimas, auklėjimas ir gyvenimo aplinka nuspalvina žmogaus požiūrį. Be to, mes patiriame tik mūsų pojūčius pasiekiančias vibracijas, todėl nesuvokiame kaip viskas yra iš tiesų. Pavyzdžiui, jeigu jaučiamės laimingi, viskas atrodo gražu ir malonu, o nepasitenkinimo būsenose – viskas bjauru ir sunku. Mūsų suvokimą sąlygoja ir išorinės sąlygos, ir besikeičiančios proto būsenos.

Sapnų būsenoje slypi tam tikra išmintis, sapnuodami aiškiau suvokiame iliuzinę reiškinių prigimtį. Lengvumas, su kuriuo sapne gauname ar prarandame milijoną arba galime bet kur nukeliauti, iš tiesų atskleidžia gilią proto prigimties pažinimo išmintį.

Jeigu sapno metu suvokiame, kad sapnuojame – galime paskleisti spindintį aiškumą į praeitį ir ateitį, ir taip pasiekti nušvitimą. Tačiau sapno potyris dienos metu dažniausiai nebeišlaikomas, jis pamirštamas vos pabudus. Svarbu yra tai, kad išmokę valdyti savo sapnus, galime išmokti valdyti savo mirtį. Mirties metu ilsintis skaidrioje proto esmėje, galimybė nušvisti yra didžiausia. Tai yra tiesioginis budistinių meditacijų tikslas, jos sukuria gebėjimą pasilikti proto esmėje – atvirame sąmoningume.

pagal: Deimantinio kelio Budizmas

 

Apie meditacijas sapnų metu … Jos turi du tikslus. Sapno metu galima išgyventi ar patirti mirimo procesą, įvairias jo stadijas ir pažinti jį lydinčius ženklus, nes vyksta panašus sąmonės elementų skaidymasis. Tačiau esminis meditacijos sapnuojant tikslas – sapnuojant išmokti patirti subtiliausią sąmonės būseną, budistų vadinama Vaiskiąja Šviesa. Praktikuotojas turi sugebėti sapno metu suvokti, jog tai sapnas. Naudojami du metodai. Pirmasis yra pranos joga – energijos kanalų lavinimas. Jis pakankamai sudėtingas ir pradedančiųjų sunkiai įvykdomas. Kitas metodas – tai išsiugdyti ypatingą ryžtą ar valią, padėsiančią sapną suprasti kaip sapną. Sapnų meditacijos taip pat susijusios su ypatinga dieta, kasdieniu elgesiu ir daugeliu kitų dalykų.

pagal  Dalai Lama XIV